Odszkodowanie za przesył jest specyficzną formą pobieraną od przedsiębiorcy za udostępnienia przestrzeni na nieruchomości w celu wykonywania działalności gospodarczej. Podstawę powyższego znajdziemy w art.3051 k.c., który stanowi, iż „nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia, o których mowa w art. 49§1 k.c., prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń (służebność przesyłu)”.
Natomiast urządzeniami, o których mowa w art. 49§1 k.c., są urządzenia służące do: doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne nie należą do części składowych nieruchomości, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa.
Odszkodowanie za bezumowne korzystanie z nieruchomości stanowi równowartość miesięcznego czynszu pomnożonego przez ilość miesięcy, za które dochodzi się odszkodowania, jednak nie dalej niż za okres 10 lat, w związku z przedawnieniem roszczenia.