Wjechałeś w dziurę na drodze i uszkodziłeś pojazd. Przeczytaj jak uzyskać odszkodowanie

Temat powracający rokrocznie ze względu na słaby stan nawierzchni drogowych w naszym kraju. Co możesz zrobić, gdy wiedziesz w dziurę i uszkodzisz samochód? Oczywiście uzyskać odszkodowanie. Likwidacja tego typu szkody jest bardzo podobna do likwidacji zwykłego zdarzenia drogowego. Przede wszystkim, tuż po wjechaniu w dziurę i uszkodzeniu pojazdu, powinniśmy sfotografować dziurę przez którą uszkodziliśmy samochód oraz powstałe uszkodzenia. Jeżeli jest ciemno, zdjęcia powinniśmy zrobić dnia następnego. Kolejnym krokiem jest znalezienie świadków zdarzenia, jeżeli takowi byli i spisanie ich danych. Kolejnym krokiem obowiązkowym, jest zadzwonienie na numer alarmowy 112 i wezwanie policji na miejsce zdarzenia. Osoba przyjmująca zgłoszenie może wysłać na miejsce funkcjonariuszy policji bądź funkcjonariuszy straży miejskiej, którzy sporządzą notatkę ze zdarzenia.

Jeżeli wykonaliście powyższe, pozostaje kwestia oceny uszkodzeń oraz podjęcia dalszych działań. Jeżeli uszkodzeniu uległa opona bądź felga, nie możemy na koszt ubezpieczyciela wezwać pomocy drogowej. Każdy samochód powinien posiadać koło zapasowe, które winniśmy sami wymienić. Natomiast, jeżeli doszło do większych uszkodzeń, np.: pękniecie wahacza, co unieruchamia nasz pojazd, możesz wezwać pomoc drogową celem sholowania samochodu oraz zadzwonić do wypożyczalni celem uzyskania samochodu zastępczego.

Po dokonaniu powyższych czynności, należy zgłosić szkodę. Lecz jak ustalimy do kogo? Najpierw powinniśmy ustalić jaki podmiot jest odpowiedzialny za zarządzanie daną drogą. W zależności od statusu drogi (miejsca, powiatowa) winniśmy skontaktować się z Zarządem Dróg Miejskich/Powiatowy. W każdym województwie są wyznaczone odpowiednie zarządu, które zarządzają drogami i do nich winniśmy kierować zgłoszenie. Po złożeniu odpowiednich dokumentów w danym Zarządzie Dróg, czekamy na decyzję. Jeżeli wina jest bezsporna, Zarząd Dróg przekaże dokumenty do Towarzystwa Ubezpieczeniowego (TU) celem wszczęcia procedury likwidacji szkody.

Na podstawie dokonanej kalkulacji, TU wypłaci określoną kwotę.

Contact us